Domů

Menu

Platba kartou online v obchodě: poplatky obchodníků

datum: 09.02.2020

Placení kartou je běžné, každý platí kartou. Víte ale jaké poplatky a komu platíte ? Lépe řečeno víte komu a jaké poplatky odvádí obchodník, u kterého nakupujete zboží a služby ? Víte jaké poplatky a komu platí vaše banka za to že platíte kartou ? Na začátek uvádím, že sazby se liší dle poskytovatele služby, a ve většině případů se dělí na fixní platbu za jednotlivou transakci a za procenta z částky, kterou platíte. Tento článek se zaměřuje na placení kartou z pohledu obchodníka. Co je platební karty jistě víte, nebo si přečtěte zde: Platební karta.

Nutno podotknout, že čím dál více jsou populární elektronické peněženky v mobilním telefonu na platbu v obchodě nebo přes internet. Příkladem je Apple Pay a Google Pay. A je jasné proč tyto velké společnosti mají zájem vstoupit do kolotoče plateb. A přidat se ke společnostem, jako jsou VISA nebo Mastercard.

Stane se dokonce, že obchodníci končí činnost protože při platbách kartou nejsou schopni cenově konkurovat větším firmám. Například v elektronice. Malé firmy obecně musí jít cestou vlastního produktu, který nikdo jiný nemá. Nebo jít cestou služeb, které nikdo v okolí neposkytuje a tyto služby si nechat zaplatit.

Zpět k platbě kartou. Zcela jistě jste zaregistrovali, že většina obchodníků automaticky zvedá cenu zboží o určitá procenta, aby pokryli náklady spojené s placení kartou. Řekněme poplatek tři procenta z celkové částky / z ceny zboží. Tři procenta, volím protože zcela náhodou, jsem měl diskusi s jedním obchodníkem a zmiňoval poplatek tři procenta, které odvádí z každé platby. Tento obchodník pokud utrží týdenní platby kartou v objemu sto tisíc korun, pak tři tisíce korun odvádí bance. Musíte uznat, že s takovou částkou je nutné již kalkulovat v nákladech a odrazit ji v ceně zboží. Tuto částku tři procenta / poplatek nebo smluvní daň bance, pojmenujte jak chcete/ platíte vy jako zákazník. Obecně třetina obchodníků platí celkový poplatek za platbu kartou více než dvě procenta. Následně s objemem plateb poplatek velmi velmi velmi pozvolně klesá.

Nic divného, situace na trhu je daná a vy se musíte přizbůsobit. To že nemají všichni stejné podmínky /záleží na objemu transakcí/ je jasné a staví do nevýhody malé obchodníky. Účtovat si poplatky na základě částky, kterou platíte neodráží skutečné náklady - z čistě technického pohledu na transakce.

Zajímavostí je, že v Česku je platba kartou velice běžná a přes 80 procent transkací je pomocí karty. Naproti tomu v oatatních zemích je běžný poměr 50 procent platba kartou, proti platbě v hotovosti.

Než přejdeme k jednotlivým možnostem jak situaci řešit, krátce zmíním poplatky v celé transakci zaplacení kartou.

První platba náleží karetní asociaci: (VISA, MasterCard). Proto je výhodné být v kartení asociaci a poskytovat tuto službu. Tato částak se pohybuje v rozmezí 0,1 - 0,2 procenta z částky. Tento poplatek je regulovaný, tedy poplatek neurčuje karetní asociace.

Druhá platba náleží vydavateli karty, tedy přímo bance. Bance u které má zákazník založený účet. Tento poplatek je také regulovaný pro karty vydané v EU.

Třetí platbu, dostane zúčtovací banka obchodníka, tedy banka, u které má obchodník vedený účet. Jedná se o regulovaný mezibankovní poplatek. Společnost poskytující službu může, ale nemusí být banka.

Čtvrtá platba náleží společnosti starající se o platební bránu. Platba za platební terminál. Tento poplatek již není regulovaný.

Pátá platba patří zúčtovacímu centru. Firma mezi obchodníkem a zúčtovacím centrem. Tento poplatek z platby také není regulovaný.

Co tedy udělat ke snížení poplatku za platbu kartou ?

1/ Pokud máte s poskytovatelem uzavřenou smlouvu před prosincem 2015, snažte se z ní vyvázat. V té době totiž ještě nebyla v platnosti evropská regulace mezibankovního poplatku, pokud poskytovatel nesouhlasí přemluvte ho :) aby naskočil do současnosti a následoval dobrovolně platné regulace mezibankovního poplatku.

2/ Zcela jistě porovnejte nabídky na trhu, jistě naleznete pro vás tu nejvýhodnější. Poplatky za platbu kartou jsou pro obyčejného člověka nepřehledné. Proto jednoduše porovnejte podmínky ve smlouvě, ke které se kartáři ve smlouvě zavážou.

3/ Platby kartou porostou oproti platbám v hotovosti, pokud vám v platby v hotovosti zatím kryjí ztráty při platbě kartou, pak to za pár týdnů může být zcela jinak. Reklama karetních společností a bank je propracovaná a mnoho lidí již hotovost u sebe neností.

4/ Nepřijímat platby kartou. Protože nezavedete terminál. Také možnost. Pokud máte v blískosti obchodu bankomat, lze takto postupovat. Ovšem zákazníci nebudou mít radost.

5/ Pokud bude u vás platit zákazník kartou vydanou mimo EU, zbystřete. A naúčtujte mu poplatek za platbu kartou, kterou vy jako obchodník zaplatíte. Platby americkými, nebo ruskými kartami nepodléhají regulaci. Je nutné je tedy zpoplatnit extra. Pozor i u britských karet, odchodem Británie z EU je nutné kontrolovat účtované poplatky. U kterých karet je nutné zkontrolovat a zaúčtovat poplatek z transakce ?

6/ Pokud máte známého, který provozje eshop, poradte se s ním jakou platební bránu používá. Eshopy mají velmi dobře zmapované možnosti placení kartou. Eshop bez online platby nepřežije.

7/ Existuje sdružení malých obchodníků, kteří vystupují společně v jednání s bankami. Více obchdoníků dohromady mají vyšší objem transakcí a tím snadněji získají výhodnější podmínky. Přečtěte si článek například o službě InspiPay, která inzeruje snížení poplatků pro obchodníka o čtvrtinu.

Věřím, že tento článek vás nakopnul zjistit si možnosti současného trhu. A budete přemýšlet zda můžete ušetřit a platit menší poplatky za transakce platební kartou.

bazar mTrh


Sledujte bazar mTrh:     bazar mtrh facebook follow button     bazar mtrh twitter follow button


Domů   Bazar  Reality   Návod

Copyright © 2020 Bazar: mTrh.cz, Česká republika

sharing button   sharing button