Domů   Bazar   Reality   Návod  Blog

Pitná voda z kohoutku je luxus, který si zatím můžete dovolit.

obsah: voda, sucho, vedro, horko na padnutí, kdy začne pršet ?

Bezmála milion lidí ročně zemře z důvodu nedostatku vody. Například v Somálsku musí lidé v průměru překonat vzdálenost 10 km až 50 km, aby se dostali k pitné vodě. Kolik metrů musíte překonat vy ?

Zde několik postřehů z aktuálního období teplotních veder a sucha napříč světadíly.

97,5 procenta z celkového objemu vody na zemi je mořská voda. Ovšem čím dále větším nebezpečím je znečištění oceánů, které může v delším horizontu zlikvidovat ekosystém a tím změnit celou planetu.

Pokud se v horku přestáváte potit, zbystřete /tedy pokud to ještě dokážete vnímat/. Vaše tělo má extrémní nedostatek vody a nedokáže vytvářet pot jako regulátor teploty. V takovém případě jste na tom již opravdu špatně.

Tělu můžete pomoci nejen tím že se napijete, ale například i opláchnutím hlavy vodou nebo přiloožením mokrého ručníku. Voda odpařováním odebírá teplo /pozn. takto lze chladit i nápoje pokud není jiná možnost/. Při bolavých zádech tedy nelezte do horké vany kvůli prohřátí, i horká voda odebírá teplo. Na záda tradičně pomáhá suché teplo a fyzioterapeut. Prášky na bolest vás nevyléčí.

V kombinaci sucha a vysokých teplot umírají i ryby, z důvodu nedostatku kyslíku ve vodě. Prostě se nenadechnou.

Irán i přes nedostatek pitné vody, prodává vodu do Iráku a Kuvajtu.

Irák přišel o polovinu zemědělské půdy oproti minulým rokům, protože nemá půdu jak zavlažovat.

Za posledních 50 let se roční spotřeba vody ve světě zdvojnásobila.

Nejvyšší spotřeba vody co do objemu je v Indii, Číně a v USA.

Holandsko trpí extrémním suchem. V části země je dokonce zakázáno zavlažovat zemědělskou půdu. Mluví se o nejhorší situaci v zemi od doby, kdy se v Holandsku sleduje počasí. Země ke které patří vodní kanály, kde se vysušovali bažiny, aby se dala země obydlet. Tato země trpí suchem.

Irsko také trpí extrémním suchem. Přitom v Irsku se únik vody z trubek blíží 45 procent objemu spotřebované vody.

Pro představu únik vody v trubkách je dle měření - v Itálii 37 procent, Francii 20 procent, ČR 17 procent, Něměcko 7 procent, Holandsko 5 procent.

V Austrálii je podle kalendáře zimní roční období, ale jen podle kalendáře. Nejlidnatější část New South Wales trápí obrovské sucho. Australský premiér prohlásil otevřeně, že Austrálie se stala zemí sucha a záplav. A vyhlásil masivní podporu zemědělcům. Zákaz zavlažování je v zemi samozřejmostí a reguluje se již po desetiletí.

Za posledních 30 let se podařilo snížit počet lidí bez přístupu k pitné vodě na polovinu , přetrvávají problémy v Africe a Asii / například Mongolsko/.

Nejvyšší obnovitelné zdroje vody v přepočtu na osobu má Jižní Amerika, Oceánie a východní Evropa.

Za bezpečnou vodu z kohoutku lze považovat vodu v Evropě, Severní Americe a Austrálii....a to je vše. V ostatních zemích si prověřte jakou vodu se chystáte pít. Pijte vodu z uzavřené lahve, pokud je láhev otevřená nepijte z ní. Velký pozor si dejte zejména v těchto zemích - Indie, Afgánistán, Etiopie, Čad, Kambodža, Laos, Haiti, Ghana, Rwanda, Bangladéš. Jedná se o nejrizikovější země z pohledu pitné vody.

Izrael má 5 odsolovacích zařízení na pokrytí svých potřeb vody pro obyvatelstvo a pro zemědělství. Bez toho by nepokrylo požadavek na vodu v zemi. Výroba vody v odsolovacím zařízení je samozřejmě dražší než přirodní zdroje pitné vody. Nejen energetická náročnost, ale i následná nutná úprava vody po odsolení obohacením určitými prvky znamená zvýšené náklady. A to i pro použití vody v zemědělství. Pro srovnání Španělsko, Saudská Arábie, Emiráty. Tyto země mají každá již kolem 10 odsolovacích zařízení, různých kapacit. Například zařízení v Barceloně má kapacitu 200 tis m3 pitné vody za den.

Bohatá země je ta země, která má pitnou vodu a zavlažovanou zemědělskou půdu.

Nabízí se otázka, proč jsou vlastně produkované slazené limonády. Není to plýtvání pitnou vodou ? Není vhodnější pro tělo, a šetrnější k přírodě, pít přímo pitnou vodu ?

autor: mtrh.cz

zdroje článku: internet. media - zejména následující

voda a svět

ourworldindata.org/water-access-resources-sanitation

průvodce cestovatele - vodovody

mappingmegan.com/travelers-guide-to-safe-tap-water-countries-with-unsafe-drinking-water-can-i-drink-the-water-in/

ecorazzi.com/2012/03/22/world-water-day-10-places-most-in-need-of-clean-water/

Izrael

thetower.org/article/how-israel-is-solving-the-global-water-crisis/

water leakage

bbc.co.uk/news/business-45033486

odsolování

en.wikipedia.org/wiki/Desalination_by_country#Israel

odsolování Barcelona

water-technology.net/projects/barcelonadesalinatio/


Bazar mTrh.cz využívá soubory cookie. Cookies používáme jen pro technické zabezpečení stránek. Nesbíráme údaje za reklamním účelem.

Napište nám:

url:

Sledujte nás


Domů  Bazar  Reality  Návod  Blog  O nás 

Copyright © 2019 Bazar: mTrh.cz, Česká republika